menu
Vyhledat

Odborná exkurze po sklárnách v oblasti Železnobrodska

Ve dnech 20.6.- 21.6. 2018 proběhla odborná exkurze po sklárnách v oblasti Jizerských hor a Krkonoš. Společné putování začalo v malebném městečku Jablonci nad Nisou. Zde jsme navštívili velmi krásné, moderně uspořádané Muzeum skla a bižuterie, které se nachází v jedné z mnoha secesních staveb v tomto městě.

Studenti zde viděli neuvěřitelné množství různých šperků a expozici historického i moderního skla. Obzvlášť je zaujaly originály či kopie významných cen vytvořených ze skla. (poháry pro Tour de France, cena Českého slavíka, Stardance nebo Thálie).

První den jsme zakončili návštěvou dílny významného sklářského výtvarníka Zdeňka Lhotského v Pelechově nedaleko Železného Brodu. Jeho firma se specializuje na výrobu tavené plastiky. Studenti si zde mohli prohlédnout velké profesionální pece na tavenou plastiku a počátek zrodu děl od světových umělců, které pan Lhotský podle jejich návrhů realizuje. Tento umělec se nám velmi věnoval a dokonce nás vzal do svého designového studia přímo v Železném Brodě, kde jsme si mohli prohlédnout jeho další výtvarnou činnost.

Druhý den ráno nás uvítali ve sklárně Preciosa v Desné. Místní odborníci studenty provedli ve všech provozech. Shlédli jsme techniku lisování skla, ruční i strojní výrobu skleněných tyčí, velkokapacitní kamenárnu a nejmodernější strojní výrobu skleněných špuntů do lahví.
Velkou radost učinilo studentům, že si mohli odnést barevné skleněné tyče a kuličky, které mohou kreativně využít při své tvorbě.
Kolem poledne jsme se přemístili do Harrachova, kde nás čekala do dnes nejstarší fungující sklárna v Čechách. V provozu je již 306 let. Mimo hutní výroby, jsme si zde prošli historickou brusírnu skla využívající vodní pohon pro fungování brousících strojů.

Na závěr našeho putování nás čekal krásný neogotický zámek Sychrov se svými zajímavými interiéry, které sloužily šlechtickému rodu Rohanů.

Historická brusírna v HarrachověHistorická brusírna v HarrachověHistorická brusírna v HarrachověHistorická brusírna v HarrachověHistorická brusírna v HarrachověMuzeum skla a bižuterie - Jablonec nad NisouMuzeum skla a bižuterie - Jablonec nad NisouMuzeum skla a bižuterie - Jablonec nad NisouMuzeum skla a bižuterie - Jablonec nad NisouSklárna HarrachovSklárna HarrachovSklárna v Desné firma PreciosaSklárna v Desné firma PreciosaSklárna v Desné firma PreciosaSklárna v Desné firma PreciosaSklárna v Desné firma PreciosaSklárna v Desné firma PreciosaSklárna v Desné firma PreciosaSklářský návrhář Zdeněk Lhotský se studentyStudium Zdeňka Lhotského v Železném BroděStudium Zdeňka Lhotského v Železném Brodězámek Sychrov

 

Vrchlického 567, 379 01 Třeboň

sekretariát: 389 822 150
ředitel: 389 822 153

info@sostrebon.cz

den otevřených dveří každý den od 8 do 14 hodin

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím