menu
Vyhledat

Jihočeské lidové kroje

17.10. 2023 třídy 2MN a 3MN navštívily Regionální muzeum v Českém Krumlově, které se nachází v barokním jezuitském semináři.

Vzhledem ke studovanému oboru byla výstava Jihočeské lidové kroje mimořádnou příležitostí, jak na vlastní oči vidět neskutečnou krásu těchto oděvů. Výstava se zaměřuje na pět významných oblastí v Jižních Čechách, které mají výrazný etnografický význam. Tyto oblasti jsou Doudlebsko, Blatsko, Táborsko, Prácheňsko a Pošumaví. Kromě kompletních krojů byly k vidění také různé části oděvů a doplňky, jako jsou čepce, vínky, pleny, šátky a opasky. Tyto předměty doplňují celkový obraz a poskytují detailní pohled na tradiční oděvní kulturu jižních Čech. Doplňující černobílé fotografie doplnily autentický pohled do minulosti a do obyčejného života obyvatel z doby, kdy se kroje nosily.

Po shlédnutí této výstavy studenti navštívili Schieleho centrum. Posunutí v čase zařídily velkoformátové obrazy rakouského výtvarníka Janze Franze. Zvířata, démoni a čarodějnice se osobitým expresivním způsobem zabydlely v divoce barevných nezaměnitelných dílech. Umělec přiznává, že Egon Schiele byl jeho umělecký vzor, kterého se pokusil porazit. Jak se mu to podařilo viděli studenti v posledním patře centra, věnovanému právě Shieleho dílům. Tato část expozice byla doplněna tvorbou japonské výtvarnice Ikuko Miyazaki. Její práce, opět netradičním způsobem přiblížila studentům možnosti skloubit oděvní tvorbu s uměním. Představila oděvy, které byly inspirovány oděvy modelek a modelů z kreseb a maleb Egona Schieleho.

Exkurze zanechala ve studentech emocionální otisk, který jistě využijí při svém dalším studiu.

Vrchlického 567, 379 01 Třeboň

sekretariát: 389 822 150
ředitel: 389 822 153

info@sostrebon.cz

den otevřených dveří každý den od 8 do 14 hodin

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout