menu
Vyhledat

Sklářské sympozium KRYSTALIZACE v Třeboni

S podporou Jihočeského kraje, Odboru kultury a památkové péče se ve dnech 23. až 26. dubna konalo v areálu OA, SOŠ a SOU Třeboň sklářské sympozium.

Tvůrčí setkání zástupců této školy, Akademie ze Světlé nad Sázavou, profesionálních řemeslníků a výtvarníků interpretovalo klasickými technikami broušení a malby skla téma Krystalizace.
Akce umožnila účastníkům navázat nové profesní vztahy a studentům rozšířit své řemeslné a tvůrčí dovednosti.

Za pořádající školu OA, SOŠ a SOU Třeboň se sympozia zúčastnily studentky Jindra Březnovská a Iveta Molová. Inspirací pro minimalisticky vyznívající rytmus matového výbrusu první z nich byla zvuková křivka záznamu skladby Crystallize Lindsey Stirling. Druhá studentka zkoumala na květinovém motivu možnosti náročné kombinace hlubokého pískování, broušení, listru a ledování. Pedagog Mgr. Petr Janský vytvořil na excentricky zalomený tvar širokým hranovým výbrusem evokaci krystalu s akcentem plošky zlata.

Akademii Světlá nad Sázavou reprezentovaly studentky Eliška Papstová, Zuzana Roškotová a pedagog a výtvarník MgA. Aleš Jírovec z Ateliéru skla, který vytvořil dynamický motiv broušený hlubokými řezy v opticky výrazných průnicích. Studentky zvolily kombinací lehkého brusu s barevnými hranoly krystalů i výrazně barevnou malbu sytými a hydroglazurovými barvami.

Sklárnu RÜCKL CRYSTAL a.s. z Nižboru zastoupila svou broušenou kolekcí (kombinace leštěných a lehce matných struktur) paní Olga Broulíková.

František Jungvirt, student VŠUP Praha vytvořil instalaci klasickým výbrusem zdobených tvarů, obrůstaných postupně krystaly boraxu.

Výtvarnice dr. Věra Vejsová, ak. mal. pracovala s tématem kontrastu, ve kterém se z hlubokých reliéfních struktur postupně konkretizují hranami vymezené geometricky čisté útvary.

Průběh sympozia organizačně a odborně zajišťovali v kuličské dílně pedagogové Mgr. Jakub Bucek a Mgr. Petr Janský, v malírně paní Iveta Slepičková.

Účastníkům pomáhali při práci také i vybraní studenti pořadatelské školy v obou dílnách.

Sympozium bylo po dobu konání přístupné veřejnosti. V pátek odpoledne představili autoři realizované artefakty na hojně navštívené vernisáži.

Ředitel školy ing. Petr Káninský nejprve poděkoval účastníkům akce a přivítal návštěvníky z řad veřejnosti a hosty – zástupkyni Jihočeského kraje paní Hermínu Mocovou, zástupce ředitele a hlavního výtvarníka Akademie Světlá nad Sázavou MgA. Milana Krajíčka i představitele českobudějovické společnosti TRANS ARS s.r.o., Galerie Procházka s.r.o., manžele Procházkovy. Poté stručně promluvil o sympoziu hlavní organizátor Petr Janský a odborná garantka akce Věra Vejsová.

Prezentace průběhu a výsledků sympozia výrazně pomohla prohloubit povědomí veřejnosti o tradici sklářství a kvalitě sklářského vzdělávání (nejen) v Jižních Čechách.

dr. Věra Vejsová, ak. mal. - Vázadr. Věra Vejsová, ak. mal. - VázaEliška Papstová - TácEliška Papstová - VázaIveta Molová - MísaJindra Březnovská - MísaJindra Březnovská - MísaMgA. Aleš Jírovec - VázaMgr. Petr Janský - VázaMgr. Petr Janský - VázaMgr. Petr Janský - VázaOlina Broulíková - MísaOlina Broulíková - VázaZuzana Roškotová - TácZuzana Roškotová - Tác

Vrchlického 567, 379 01 Třeboň

sekretariát: 389 822 150
ředitel: 389 822 153

info@sostrebon.cz

den otevřených dveří každý den od 8 do 14 hodin

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím